Para Kazan

İNSTAGRAM REELS NEDİR? NASIL ÖNE ÇIKILIR?

Birçok insan internet üzerinden para kazanmanın yollarını ararken bu arayışın sonunda içerik üretici olmaya karar veriyor. İlk olarak Youtube’da başlayan ve daha sonrasında sosyal medya platformlarında yayılarak hızlı bir şekilde büyüyen bu alan oldukça popüler olmuş durumda. İnstagram’a getirilen reels özelliği sayesinde de içerik üreticiliği yapılmaya başlanmış oldu. Bu sayede insanlar daha özgür bir şekilde etkileşim kurabiliyor. Peki ya İnstagram reels nedir?

İnstagram Reels Nedir?

İçerik üreticilerin üretmiş oldukları, kendi sayfalarına etkileşim amaçlı yükledikleri videoların eklenmiş olduğu kısma İnstagram reels denmektedir. İnstagram reels özelliği 2 sene önce getirilen bir özelliktir. Bu özellik sayesinde videolar artık daha fazla izleniyor. Bunun yanı sıra takipçi arttırmak daha kolay hale gelmiş durumda. İçerik üreticiler reels sayesinde bu platformdan para da kazanabilmekte. İnstagram üzerinde bulunan bazı reels videoları diğerlerinden sıyrılıyor ve milyonlarca izlenmeye ulaşıyor. Peki ya bu nasıl gerçekleşiyor? Reels sisteminin bir çalışma mantığı bulunuyor.

Reels Nasıl Keşfet Kısmına Düşülür?

Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi İnstagram içerisinde de öne çıkabilmek için belirli şartları videoya uygulamak gerekir. Reels daima kaliteli videoları öne çıkarır. Videolar içerisinde etkileşim alabilmek, yorum alabilmek, kitleyle etkileşim içerisinde olmak fazla izlenme aşamalarının başında gelmektedir. Bir video kaç tane aşamaya uyumlu bir şekilde oluşturulduysa o kadar izlenme alması muhtemeldir.

Reels sizin videonuzu önermediyse bu sistemsel bir hata olmayabilir ve bunun birkaç sebebi bulunmaktadır.

1) Takipçi sayısı

2) İlk 3 saniye kuralı

3) Video kalitesi

4) Trend konular

5) Müzik kullanımı

6) Emek verilmesi

Takipçi Sayısı

Reels kısmına video attığınızda çok az sayıda izlenme aldığınızı hatta hiç almadığınızı görebilirsiniz. Videonuz her ne kadar kaliteli olsa da izlenme almamasına şaşırmayın. Takipçilerinizin az olması videonuzun reels kısmına düşme ihtimalini oldukça düşürür. Yüksek takipçiye sahip hesapların oldukça fazla olması nedeniyle İnstagram’ın sizi öne çıkarması pek mümkün olmayacaktır.

İlk 3 Saniye Kuralı

Videonuzdaki ilk 3 saniye girişi çok önemlidir. Reels kısmına düşmediyseniz ve fazla sayıda izlenme alamadıysanız bunun temel sebeplerinden birisi ilk 3 saniye kuralıdır. Bu kural videonuzun ilk 3 saniyesinin izleyicileri videonuzda tutacak şekilde olması gerektiğini belirtir. Videonuzun ilk 3 saniyesi izleyicileri kendisine çekmelidir. Diğer türlü izleyicileri kaçırmanız an meselesi olacak ve videonuz fazla izlenmeyecektir.

Video Kalitesi

Öne çıkmak istiyorsanız video kaliteniz yüksek olmalıdır. İnstagram video kalitesi yüksek olmayan videoları önermez. İnsanlar düşük kaliteli videoyu sonuna kadar izlemezler. Videolarınız ne kadar kaliteli olursa o kadar iyi olacaktır.

Trend Konular

Videonuzun öne çıkarılmama sebebi popüler konuları örnek almamanız olabilir. Popüler videolardan alıntı yapılan reels videoları İnstagram tarafından daha çok önerilir. Videonuzun trend konuları içermesi izlenme arttırma açısından büyük önem taşır.

Müzik Kullanımı

Sosyal medya içerisinde popüler müzik eklenen videolar daha fazla izlenme alırlar. Videonuzun fazla izlenmesinin bir diğer sebebi içeriğinizdeki müziktir. İnsanlardan tarafından fazla dinlenen ve sevilen bir şarkıyı videonuza eklediğiniz zaman izleyiciler bu içeriğinizi daha çok izlerler. Daha çok dikkat çekecek olan içeriğiniz İnstagram tarafından daha fazla öne çıkartılır.

Emek Verilmesi

İçeriğinizi hazırlarken harcamış olduğunuz süre çok önemlidir. Ne kadar iyi bir ürün ortaya koyarsanız fazla izlenme ihtimaliniz o kadar artacaktır. Öne çıkan ve fazla izlenen videoların çoğu emek verilen videolardan oluşuyor. İzleyiciler emek verilen videoları daha fazla izliyor. Bu durumda etkileşimi artırarak videoların fazla izlenmesine yardımcı oluyor.